Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Adam Pietrasiewicz, Ministerstwo Cyfryzacji

Adam Pietrasiewicz jest Głównym Specjalistą ds. Dostępności Cyfrowej w Wydziale Dostępności Cyfrowej Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Cyfryzacji (czapki z głów za tak piękną nazwę stanowiska 🙂 ).

Poznaliśmy się lata temu w pierwszym, polskim projekcie badawczym dotyczącym dostępności serwisów internetowych instytucji publicznych. Byłem nawet wtedy, nie wiem jakim cudem, jego szefem. Tu małe uzupełnienie – Adam przypomniał mi, że poznaliśmy się 4 lata wcześniej gdy był szefem IT w Integracji :).

Bezpośredni, otwarty, z dość rubasznym poczuciem humoru, z podobną do mnie pasją do serów pleśniowych. I z lepszą pamięcią niż ja – patrz akapit wcześniejszy :).

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Jest to chyba zwykły dzień urzędnika. Ogarnięcie maili z reszty poprzedniego dnia (pracuję do 14:00), przejrzenie dokumentów, które przyszły do mnie w wewnętrznym systemie przekazu dokumentów i ewentualne reakcje, napisanie prostych opinii, odpowiedzi na proste pytania z ePUAP itp. Następnie jest codzienne spotkanie naszego Wydziału Dostępności Cyfrowej i ustalanie działań na nadchodzący dzień, po czym robota…

Co dla Ciebie oznacza dostępność?

Dostępność to możliwość korzystania ze świata jak każdy. Wiem, mało oryginalne.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Nieustannie cieszy mnie, że ludzie włączają ten temat w swoje myślenie. Ale chyba najbardziej cieszy mnie fakt, że coraz rzadziej spotykam się z ludźmi, którzy rzucają się do pomocy bez zapytania mnie, czy tej pomocy potrzebuję (małe wyjaśnienie – Adam porusza się na wózku). To naprawdę jest wielki postęp i sukces upowszechniania idei dostępności.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Myślę, że jest to francuska metodyka badania dostępności – RGAA.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Nie udziwniać. Nie ulepszać HTML. Im prościej tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *