Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Agnieszka Borowa-Malinowska, PAN

Agnieszka Borowa-Malinowska jest starszym specjalistą w Biurze Upowszechniania i Promocji Nauki w Polskiej Akademii Nauk.

Pracowała w Centrum Informacyjnym Rządu gdy wchodziły w życie Krajowe Ramy Interoperacyjności. Odpowiadała wtedy za nowo powstającą stronę internetową Kancelarii Premiera i tak zetknęła się z dostępnością i ze mną 🙂 .

Sama o sobie mówi:

Nie jestem specjalistką od WCAG, ale wiem, jak ułożyć prace zespołu by wdrożenie się udało.

A ja tylko dodam, że opowiadając studentom o koordynowaniu prac nad dostępnością i inkluzywnością rozwiązań cyfrowych, zawsze jako wzór podaję Agnieszkę.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Zajmuję się komunikacją społeczną. Dzień zaczynam od monitoringu mediów i researchu. Typuję tematy, które warto promować. Tworzę treści, a potem dbam o ich dystrybucję. Wykrywam też trudne sytuacje i staram się zapobiec ewentualnym kryzysom wizerunkowym. Ten standardowy „rozkład jazdy” PR-owca zmienił mi się ponad miesiąc temu – dostałam do koordynacji 2 nowe projekty i to one pochłaniają teraz 90% mojego czasu.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Myślenie o innych. Myślenie w kategoriach wspólnoty.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Cieszy mnie to, że dostępność cyfrowa przestaje być niszą. Wprawdzie wiele instytucji traktuje ją jako dodatek do „odhaczenia”, a nie integralną część projektu, ale mam nadzieję, że to się zacznie zmieniać. Paradoksalnie pomóc może pandemia, bo zmusza nas wszystkich do szukania prostych, użytecznych rozwiązań cyfrowych.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to…

Język. Narzędzie kultury Daniela L. Everetta – to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o najpotężniejszym narzędziu ludzkości – języku.

Najbardziej jednak rozwinęły mnie konkretne wyzwania, z którymi musiałam się zmierzyć. I oczywiście współpraca z ekspertami.

Twoja rada dla tych, co dopiero zaczynają tworzyć internety.

  • Myśl. Dla kogo to robisz, ale też z kim to robisz.
  • Edukuj siebie i swoją organizację.
  • Planuj z głową.
  • Pamiętaj, że dostępność to proces, który nigdy się nie skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *