Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Anna Żórawska, Fundacja Kultury bez Barier

Ania Żórawska jest pomysłodawczynią i prezeską Fundacji Kultury bez Barier.

W 2007 roku trafiła na artykuł „Usłyszeć niewidoczne” Agnieszki Labisko, o pierwszym pokazie z audiodeskrypcją w Kinie Pokój w Białymstoku. Zainteresowało ją to, a że zawsze lubiła eksperymentować, to już jakość poszło i świetnie idzie do tej pory.

Mamy z Anią podobne gusta kulinarne, ale już w kwestii „dobrej edukacji na poziomie średnim” zgoła odmienne pomysły, a zwłaszcza doświadczenia 😉 .

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Sprawiam, że wydarzenia, miejsca, teksty, multimedia są dostępne dla osób z różnymi potrzebami. Od 8 lat organizuję i koordynuję Festiwal Kultury bez Barier. Uwrażliwiam firmy, instytucje kultury, społeczeństwo na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Prowadzę Sieć Liderów i Liderek Dostępności, ponieważ wierzę, że „dostępność to człowiek”. Od człowieka zależy to, czy usługa, produkt, wydarzenie będą dostępne. I tego Człowieka – Koordynatorkę/Koordynatora Dostępności chcę wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Możliwość wyboru. Sytuacja, w której samodzielnie decydujesz czy, gdzie i kiedy chcesz załatwić sprawę,odwiedzi ć jakieś miejsce, skorzystać z oferty teatru, kina.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

YouTube, który umożliwi dołączenie audiodeskrypcji do multimediów oraz ZOOM, który daje nowe opcje ułatwiające tłumaczenia migowe.

Cieszy mnie również osobisty sukces i wygrana w konkursie Sektora 3.0  #TechforGood, dzięki któremu zbudowaliśmy TuMożesz – pierwszą interaktywną bazę miejsc i wydarzeń z pętlą indukcyjną.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Szczerze, żadne z wymienionych. To ludzie i eksperymentowanie!

Działam od 2008 roku na rzecz dostępności kultury. Wtedy nie było ani książek, ani serwisów czy wydarzeń na ten temat. Wszystko co mnie rozwinęło to ludzie (szczególnie osoby z niepełnosprawnościami), do których mam szczęście, oraz produkcja różnych wydarzeń i testowanie nowych rozwiązań.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Nie wyważaj otwartych drzwi. Szukaj tych, którzy mają doświadczenie i pytaj.

Od jakiegoś czasu również apeluje: „Bądź wdzięczny”, jeśli ktoś Cię inspiruje, prowadzi, wskazuje rozwiązanie, zaprasza na dostępne wydarzenie podziękuj, wymień markę, nazwisko. To buduje zaufanie i sojusze. A w dostępności, jak i w innych obszarach, warto działać razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *