Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Donata Kończyk, Urząd m. st. Warszawy

Donata Kończyk jest pełnomocniczką Prezydenta m.st.Warszawy ds. dostępności.

Zanim jeszcze skończyła tyflopedagogikę Paweł Wdówik zaproponował jej pracę w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Tak zaczęła się jej przygoda z dostępnością.

Teraz koordynuje chyba największych w Polsce zespół, które zajmuje się zapewnianiem dostępności, we wszystkich jej aspektach i „twarzach”.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Mój zwykły dzień pracy to około 9 do 10 godzin odmienianie słowa „dostępność” przez wszystkie możliwe przypadki. I rodzaje też, bo: architektoniczna, wydarzeń, cyfrowa, dokumentów itd. itp. A moje konkretne zadania to weryfikacja projektów, udzielanie odstępstw, tworzenie lub praca nad wytycznymi / standardami, niekończące się godziny konsultacji i rozmów o zapewnieniu dostępności. To także zarządzanie grupą najbliższych współpracowników zajmujących się różnymi aspektami dostępności jak i zespołem ok. 60 miejskich koordynatorów ds. dostępności.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Przez ponad 20 lat, kiedy pracuję zawodowo w obszarze wdrażania dostępności, moje rozumienie pojęcia ewoluowało. Na pewno wynikało to z faktu przebywania i współpracy z wieloma osobami z niepełnosprawnością. Dzisiaj bardzo bliskie jest mi podejście i rozumienie wynikające z Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Ustawy dostępnościowe. Szczególnie ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (pdf). Przeniosło nas to na inny poziom mówienia o dostępności.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Dwie wizyty w londyńskim centrum wsparcia informatycznego dla osób z niepełnosprawnościami w odstępie ok. 15 lat. Pierwsza z tych wizyt, około 20 lat temu, to była okazja do zobaczenia szerokiej gamy sprzętu i oprogramowania wspierających użytkowników. A druga wizyta to tygodniowa obserwacja uczestnicząca w procesie doboru technologii asystujących osobom z niepełnosprawnościami – mniej więcej 6 lat temu.

Dołączyłabym do tego dublińską konferencję poświęconą projektowaniu uniwersalnemu.

Ale chyba najważniejszy był moment gdy 4 lata temu wygrałam konkurs na pełnomocnika Prezydenta m. st. Warszawy ds. dostępności. Zaczęłam wtedy zajmować się dostępnością w skali makro i to jest naprawdę nieustanna nauka w bardzo szybkim tempie.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

W dostępności nie ma drogi na skróty. Celem nie jest wypełnienie przepisów prawa ale umożliwienie wielu osobom godnego i niezależnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *