Izabela Künstler jest autorką audiodeskrypcji i napisów dla osób niesłyszących.
W 1994 roku powstała Redakcja Napisów dla Niesłyszących w TVP, a ona pomyślała, że to szansa na wzięcie udziału w czymś niezwykłym. I tak się zaczęło. W 2007 roku rozpoczęła również opracowywanie audiodeskrypcji.
Współpracuje m.in z Telewizją Polsat, Canal+, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Fundacją „Kultury bez Barier”.
Jest współautorką zasad tworzenia napisów dla niesłyszących i zasad tworzenia audiodeskrypcji, opublikowanych na stronie Fundacji „Kultury bez Barier”.
Zaczynamy!
Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?
Zajmuję się przygotowywaniem napisów dla niesłyszących i audiodeskrypcji. Oprócz tego redaguję opracowania, których autorami są moi współpracownicy. Mój zwykły dzień pracy to praca, praca i praca 🙂 – w domu, przy komputerze.
Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?
Równość i brak dyskryminacji.
Dziś dostępności to nareszcie prawie normalność i codzienność. Z wyjątkiem kin… Ale w czasach pandemii kina i teatry pustoszeją, za to bardziej dostępne stają się inne platformy.
Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?
Ostatnie zamknięcie instytucji kultury wymusiło przeniesienie wielu wydarzeń do Internetu. Samo w sobie nie jest to powodem do radości, ale okazało się, że kultura online może być dostępna od razu i z założenia. Z jednego prostego powodu – przygotowanie napisów i audiodeskrypcji dla takich wydarzeń jest łatwiejsze organizacyjnie. Oby w nowej erze popandemicznej ten obyczaj pozostał.
Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:
Nie ma takiej jednej lektury czy wydarzenia. Warto po prostu czytać, warto słuchać. To wszystko. Najlepiej czytać dobrą literaturę, pobudzającą wyobraźnię i nie omijać opisów, także opisów przyrody!
Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:
Tworzenie napisów i audiodeskrypcji to moja praca, ale jednocześnie satysfakcja, bo wiem, że robię coś pożytecznego, i wyzwanie intelektualne, bo każde zadanie jest inne. Warto łączyć te aspekty i nie zapominać o żadnym z nich w tym czym się zajmujesz.