Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Izabela Künstler, Napisy-Audiodeskrypcja

Izabela Künstler jest autorką audiodeskrypcji i napisów dla osób niesłyszących.

W 1994 roku powstała Redakcja Napisów dla Niesłyszących w TVP, a ona pomyślała, że to szansa na wzięcie udziału w czymś niezwykłym. I tak się zaczęło. W 2007 roku rozpoczęła również opracowywanie audiodeskrypcji.

Współpracuje m.in z Telewizją Polsat, Canal+, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Fundacją „Kultury bez Barier”.

Jest współautorką zasad tworzenia napisów dla niesłyszących i zasad tworzenia audiodeskrypcji, opublikowanych na stronie Fundacji „Kultury bez Barier”.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Zajmuję się przygotowywaniem napisów dla niesłyszących i audiodeskrypcji. Oprócz tego redaguję opracowania, których autorami są moi współpracownicy. Mój zwykły dzień pracy to praca, praca i praca 🙂 – w domu, przy komputerze.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Równość i brak dyskryminacji.

Dziś dostępności to nareszcie prawie normalność i codzienność. Z wyjątkiem kin… Ale w czasach pandemii kina i teatry pustoszeją, za to bardziej dostępne stają się inne platformy.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Ostatnie zamknięcie instytucji kultury wymusiło przeniesienie wielu wydarzeń do Internetu. Samo w sobie nie jest to powodem do radości, ale okazało się, że kultura online może być dostępna od razu i z założenia. Z jednego prostego powodu – przygotowanie napisów i audiodeskrypcji dla takich wydarzeń jest łatwiejsze organizacyjnie. Oby w nowej erze popandemicznej ten obyczaj pozostał.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Nie ma takiej jednej lektury czy wydarzenia. Warto po prostu czytać, warto słuchać. To wszystko. Najlepiej czytać dobrą literaturę, pobudzającą wyobraźnię i nie omijać opisów, także opisów przyrody!

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Tworzenie napisów i audiodeskrypcji to moja praca, ale jednocześnie satysfakcja, bo wiem, że robię coś pożytecznego, i wyzwanie intelektualne, bo każde zadanie jest inne. Warto łączyć te aspekty i nie zapominać o żadnym z nich w tym czym się zajmujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *