Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Kamil Kowalski, Integracja LAB

Kamil Kowalski jest ekspertem ds. dostępności architektonicznej i dyrektorem Integracja LAB.

Od kilkunastu lat związany jest z Fundacją Integracja gdzie obecnie, w ramach Integracja LAB, rozwija działalność badawczą i ekspercką tej fundacji. Prowadzi także własne Biuro Planowania Dostępności.

Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jest autorem kilku ważnych książek dotyczących dostępności architektonicznej – polecam między innymi „Włącznik” jego autorstwa.

Jest bardzo profesjonalny, konsekwentny i… zapracowany. Więc tym bardziej cieszę, że zgodził się na mini wywiad.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Teraz mój dzień zaczyna się od odprowadzenia córki do żłobka 😀 . A potem różnie, praca na komputerze lub praca „na budynkach”. Czyli audyty, ślęczenie nad dokumentacją projektową, rozmowy z projektantami, spotkania, pisanie publikacji, przygotowywanie się do prowadzenia zajęć itd.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Dostępność to tworzenie przestrzeni, usług i produktów, z których ludzie chcą korzystać.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

W 2019 r., w ramach konkursu „Dobry wzór”, nagrodziliśmy jako Fundacja Integracja produkt, który w kontekście dostępności i projektowania uniwersalnego mógł wydawać się co najmniej zaskakujący. Były to strzemiona jeździeckie Knee Protect Solution. Nie kryję, że ten projekt mnie zachwycił, a szczególnie to jak projektanci weszli w potrzeby użytkownika. Konsultacje nie tylko z jeźdźcami, ale też fizjoterapeutami pozwoliły stworzyć produkt, który zmniejsza obciążenia przenoszone na staw skokowy i kolanowy oraz ogranicza ryzyko upadków. Powstało dzięki temu rozwiązanie, które działa profilaktycznie – wyprzedza powstawanie poważnych urazów czy wręcz niepełnosprawności, . Dla mnie to super przykład wychodzenia poza schemat „uniwersalnie dostępne = dla osób z niepełnosprawnością”.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Tak historycznie to… podróż do Barcelony. Zobaczyłem jak można myśleć o mieście uniwersalnie dostępnym w sposób otwarty, włączający, zupełnie inny niż wówczas w Polsce. Dziś trochę takiego myślenia widzę już wokół siebie, choćby w kilku miejscach w Warszawie.

Aktualnie czytam Bodyspace: Anthropometry, Ergonomics and the Design of Work, Stephena Pheasanta. Ta książka zmusza mnie do zmiany myślenia o projektowaniu. Sprawia, że lepiej rozumiem, czego potrzebuje człowiek i skąd wzięły się pewne zasady, co z kolei pozwala mi je podważać 😉 .

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

  • Nie wyważaj otwartych drzwi – jest cała masa wiedzy na wyciągnięcie ręki.
  • Doceń wiedzę, którą może dać Ci użytkownik, i ucz się ją pozyskiwać. Czasem lepiej sprawdzi się zadanie pytania, a innym razem wnikliwa obserwacja.

Z Kamilem przegadaliśmy prawie dwie godziny. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się zebrać to w jakiś większy artykuł o stykach, podobieństwa i różnicach w dostępności cyfrowej i architektonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *