Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Mikołaj Rotnicki, FIRR/Utilitia

Mikołaj Rotnicki jest głównym specjalistą ds. dostępności w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i Utilitia.

To człowiek wielu aktywności: „ewangelista dostępności”, trener, audytor, propagator filozofii uniwersalnego projektowania, współtwórca rozwiązań i aplikacji mobilnych wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku, autor artykułów w Tyfloświecie i audycji w TyfloPodcaście.

Brał udział w autoryzowanym tłumaczeniu standardu WCAG 2.0 oraz WCAG 2.1 na język polski i konsultował polskie, prawne rozwiązania dostępnościowe.

Według mnie, Mikołaj to także przyszły mistrz świata w Showdown 😉

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Pewnie odpowiedź nie będzie zaskakująca – na co dzień zajmuję się dostępnością 🙂

Moja „droga do pracy” to zaledwie kilka chwil. A to dlatego, że pracuję w większości zdalnie – wystarcza mi dostęp do komputera, tabletu czy smartfona podłączonego do internetu. Oczywiście moja praca nie sprowadza się wyłącznie do działań on-line. Bardzo lubię spotkania z ludźmi, choćby w czasie szkoleń czy konferencji.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Dostępność to moja pasja, ale także prywatna i zawodowa codzienność. Wszystko dlatego, że jestem osobą bardzo słabo widzącą.

Dostępności doświadczam gdy świat cyfrowy czy fizyczny, zbudowany jest zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego czyli dla wszystkich. Gdy tego nie ma czuję frustrację, ale nie załamuję rąk tylko staram się działać.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło? 

Niedawno bardzo ucieszyło mnie otwartość i chęć współpracy ze strony Ministerstwa Finansów, w zakresie zapewnienia dostępności usługi Twój e-PIT. Gdy dowiedziałem się, że powstaje taka usługa, zaoferowałem Ministerstwu swoją pomoc i przedstawiłem napisany „z ręki“, w HTML-u szkielet dostępnego e-PITa. Przyznam, że dopiero wtedy uświadomiłem sobie wymiar odpowiedzialności przed kilkunastoma milionami przyszłych użytkowników tego rozwiązania. Na szczęście wszystko poszło dobrze, a po starcie usługi, w lutym 2019 roku, otrzymałem mnóstwo podziękowań między innymi od niewidomych i słabowidzących znajomych. Dzięki dostępnemu e-PIT-owi mogli po raz pierwszy w życiu samodzielnie przeczytać, uzupełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Inclusive Design 24 (#ID24) – to on-line’owy 24-godzinny „maraton” prezentacji dotyczących dostępności. Odbywa się cyklicznie od 2014 roku. Prelegenci pochodzą z całego świata i reprezentują wiele różnych branż. Każda z 24, odbywających się na żywo, sesji tematycznych jest dla mnie źródłem wielu inspiracji oraz szansą na zadanie pytań i dyskusję.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

  • W zapewnianiu dostępności nie ma drogi „na skróty”. Dostępność to nie coś do jednorazowego „odfajkowania”.
  • Dostępność jest procesem – to się musi dziać cały czas – w naszej organizacji, w naszych działaniach, w naszej głowie.
  • Zaglądajcie na mojego bloga Raport dostępności 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *