Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Stefan Wajda, LepszyWeb

Stefan Wajda jest człowiekiem instytucją 🙂 .

Nauczyciel, polonista-informatyk, lider polskiej społeczności Joomla, współtwórca Joomla Accessibility Team, inicjator i współtwórca projektu Kuźnia Dostępnych Stron, właściciel Pracowni Dostępności Cyfrowej LepszyWeb.pl.

A przy tym chodząca łagodność, skromność i nieco szelmowski uśmiech.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Hmmm. Konsumuję emeryturę. Rano, co u mnie znaczy przed południem, mam codzienną refleksję: co by tu robić, żeby nie zrobić tego, co mam zrobić. I wtedy rodzą się różne pomysły, które wcielam w życie przez następne dni lub tygodnie. Albo siadam i robię, co muszę zrobić. I wtedy realizuję te pomysły.

I czasem trzeba jakieś pieniądze zarobić, Mamie (i sobie) jeść przygotować, posprzątać, z Córami, Synem lub innym mądrym człowiekiem porozmawiać. A… i mogliby zamknąć tego Fejsbuka, miałbym dodatkowo ze 3 godziny dziennie.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Rzetelność, solidność, profesjonalizm, odpowiedzialność.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Cudowne powstańcze miganie w wykonaniu Małgorzaty Limanówki.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

  • KsiążkaW głąb dostępności. 30 dni do bardziej dostępnej strony – tłumaczenie, a raczej opracowana przez Michała Świątkiewicza polska wersja dziełka Marka Pilgrima „Dive Into Accessibility: 30 days to a more accessible web site”. Odkryłem ją w 2005 roku i do dziś mam w swoich zbiorach na komputerze, a nawet czasem jeszcze do niej zaglądam. Gdyby ktoś dziś potrafił napisać takie coś!
  • Wydarzenie – Poproszono mnie kiedyś jako podwykonawcę o zrobienie strony dla PFRON-u, który był wówczas bezkonkurencyjny na Osiołkach. Strony nie zrobiłem, ale dowiedziałem się, ile za tę samą pracę można zarobić będąc znaną firmą, ile jako podwykonawca tej znanej firmy, a ile jako jednoosobowa działalność gospodarcza.
  • Serwisy – niesamowite doświadczenia z ostatniego roku to:

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Skoro robisz dla ludzi, rób dla wszystkich ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *