Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Tomasz Wojakowski, PFRON

Tomasz Wojakowski jest ekspertem ds. dostępności w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jest także Członkiem Zarządu w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Nie tylko koordynuje wszystkie działania związane z dostępnością cyfrową w PFRONie, ale też zakasuje rękawy i edukuje, poprawia, bada oraz konsultuje rozwiązania z osobami z niepełnosprawnościami.

A do tego Tomek jest sympatycznym i nad wyraz spokojnym człowiek 🙂 .

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Może to będzie zaskakujące, ale coraz częściej zajmuję się dostępnością. Wokół mnie jest sporo projektów cyfrowych, w których biorę udział, bo dostępność jest ich istotnym elementem. Pomagam w udostępnianiu dokumentach cyfrowych, podpowiadam jak redagować strony internetowe, prowadzę szkolenia, wspieram web developerów. Przekonuję też, że dostępność, w takim powszechnym, podstawowym wydaniu, jest prosta. Ale to przekonywanie do prostoty jest paradoksalnie najtrudniejszym z moim zadań.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Dostępność to możliwość, tworzona i organizowana przez ludzi, która ściera granicę w dostępie do informacji, kultury itp.

Wiem, brzmi dość sztywnie 😉 ale jeszcze w ubiegłym roku studiowałem socjologię i w mojej pracy analizowałem między innymi modele niepełnosprawności. Moja definicja pochodzi z tzw. modelu społecznego, który mocno łączy mi się z budowaniem dostępności cyfrowej.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Chyba to, że coraz częściej dostępność nie jest traktowana jako fanaberia do „przepalenia” budżetu. Z pewnością to zasługa ustawy, dyrektywy unijnej ale i wszystkich propagatorów dostępności.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

Ani książka, ani serwis, ani wydarzenie tylko ludzie.

Inspirująca była dla mnie współpraca z Tobą i Dominikiem Paszkiewiczem gdy pomagaliście nam organizować i tworzyć nową stronę PFRON.

Ostatnio mocno przemówiła do mnie analiza różnic w podejściu do dostępności w Polsce i w USA. Opowiadał o niej Piotr Źrołka na Accessibility Summit organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

  • Myśl po co to wszystko robisz – według mnie by służyć i ułatwiać życie innym.
  • Czytaj, słuchaj i…
  • Pytaj! Choćby tych, którzy mają parę lat doświadczenia w temacie. Większa cześć naszych ekspertów dzieli się swoją wiedzę szczerze i chętnie.

W odpowiedzi na “Mini wywiad: Tomasz Wojakowski, PFRON”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *