Tomasz Wojakowski jest ekspertem ds. dostępności w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jest także Członkiem Zarządu w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Nie tylko koordynuje wszystkie działania związane z dostępnością cyfrową w PFRONie, ale też zakasuje rękawy i edukuje, poprawia, bada oraz konsultuje rozwiązania z osobami z niepełnosprawnościami.
A do tego Tomek jest sympatycznym i nad wyraz spokojnym człowiek 🙂 .
Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?
Może to będzie zaskakujące, ale coraz częściej zajmuję się dostępnością. Wokół mnie jest sporo projektów cyfrowych, w których biorę udział, bo dostępność jest ich istotnym elementem. Pomagam w udostępnianiu dokumentach cyfrowych, podpowiadam jak redagować strony internetowe, prowadzę szkolenia, wspieram web developerów. Przekonuję też, że dostępność, w takim powszechnym, podstawowym wydaniu, jest prosta. Ale to przekonywanie do prostoty jest paradoksalnie najtrudniejszym z moim zadań.
Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?
Dostępność to możliwość, tworzona i organizowana przez ludzi, która ściera granicę w dostępie do informacji, kultury itp.
Wiem, brzmi dość sztywnie 😉 ale jeszcze w ubiegłym roku studiowałem socjologię i w mojej pracy analizowałem między innymi modele niepełnosprawności. Moja definicja pochodzi z tzw. modelu społecznego, który mocno łączy mi się z budowaniem dostępności cyfrowej.
Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?
Chyba to, że coraz częściej dostępność nie jest traktowana jako fanaberia do „przepalenia” budżetu. Z pewnością to zasługa ustawy, dyrektywy unijnej ale i wszystkich propagatorów dostępności.
Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:
Ani książka, ani serwis, ani wydarzenie tylko ludzie.
Inspirująca była dla mnie współpraca z Tobą i Dominikiem Paszkiewiczem gdy pomagaliście nam organizować i tworzyć nową stronę PFRON.
Ostatnio mocno przemówiła do mnie analiza różnic w podejściu do dostępności w Polsce i w USA. Opowiadał o niej Piotr Źrołka na Accessibility Summit organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:
- Myśl po co to wszystko robisz – według mnie by służyć i ułatwiać życie innym.
- Czytaj, słuchaj i…
- Pytaj! Choćby tych, którzy mają parę lat doświadczenia w temacie. Większa cześć naszych ekspertów dzieli się swoją wiedzę szczerze i chętnie.
W odpowiedzi na “Mini wywiad: Tomasz Wojakowski, PFRON”
No, no… jeszcze trochę i Tomek nam wyjrzy zza szklanego ekranu. Czekam niecierpliwie:-)