Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Wojtek Kutyła, niezależny konsultant

Wojtek Kutyła jest niezależnym konsultantem i trenerem UX oraz service design.

To człowiek w stabilnym rozkroku. Mieszka i pracuje w Edynburgu, ale regularnie bywa w Polsce prowadzać warsztaty i biorąc udział w konferencjach. Tworzy polskojęzycznego bloga Opowieści ze świata UX, a jednocześnie rozwija anglojęzyczną inicjatywę UX Booster.

Swoją przygodę z cyfrowymi produktami i usługami zaczynał gdy Leszek Cichy jako pierwszy Polak zdobywał „Koronę Ziemi”, a ja tańczyłem oberka w Itsukushima-jinja.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Pomagam moim klientom zrozumieć, jak tworzyć produkty, które odpowiadają na potrzeby ich klientów, jednocześnie zaspokajając wymagania organizacji. Trzonem mojej działalności jest planowanie strategii UX i koordynowanie trudnych działań projektowych. Prowadzę też szkolenia dla firm oraz szkolenia otwarte. Pracuję w Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce prowadzę szkolenia i staram się pomóc osobom zajmującym się projektowaniem doświadczeń.

Pracę zaczynam o 10 rano. Wcześniej jem śniadanie, biegam, medytuję i czytam książki albo robię dziwne rzeczy w rodzaju ćwiczeń gry na gitarze czy wywoływania filmów. Pracuję nad intensywnymi zadaniami do około 12:30, a potem przygotowuję obiad dla siebie i swojej partnerki, która ma mniej czasu, niż ja. Po wszamaniu pożywienia wracam do pracy i cisnę w taski związane z najmniej ulubionymi czynnościami, czyli sprawdzanie social media czy maili. Popołudnie to czas spotkań, obecnie video, oczywiście. Pracuję do około 15-15:30, potem mój mózg nie nadaje się do niczego. Po 16 nie sprawdzam żadnych maili, nie pracuję też w weekendy, chyba, że absolutnie nie mam wyjścia. Staram się pracować nie więcej niż trzy dni w tygodniu, ale różnie to wychodzi. Jeśli prowadzę projekt, to oczywiście jest to niemożliwe.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

W kontekście Internetu to element projektowania usług i produktów, który pozwala żeby korzystać z nich mógł każdy, bez względu na wybraną przez siebie metodę.

Dostępne rozwiązanie nie utrudnia życia i pozwala wszystkim (nie tylko osobom używającym technologii asystujących) na jego wykorzystanie.

Co w temacie dostępności zaskoczyło Cię ostatnio pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Design Justice Network – jak odkryłem to stowarzyszenie zapisałem się do jego szkockiego oddziału. Ta inicjatywa łączy osoby z całego świata zajmujące się projektowaniem usług i produktów. Nastawiona jest na promocję dostępności, inkluzywności i proponowanie nowych dróg, omijających paradygmat projektowania wykluczającego systemowo (polecam uwadze koncept W.E.I.R.D). Może jest dla ludzkości, przynajmniej w sferze cyfrowej, jakaś nadzieja.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

  • Konferencja Accessibility Scotland, którą współorganizuję, pozwoliła mi poznać wiele zagadnień, na które nie byłem wystawiony w swojej praktyce zawodowej.
  • Design Justice Sachy Costanzy-Chook – książka, która otworzyła mi oczy na wiele problemów związanych z dostępnością i inkluzywnością. Choć nie czyta się jej lekko to zdecydowanie warto.

Twoja rada dla tych, co dopiero zaczynają tworzyć internety?

  • O ile nie jesteś osobą, która żyje z niepełnosprawnością, nie udawaj, że wiesz, czego potrzebują takie osoby. Sięgaj po ich wsparcie i zamiast symulować ich doświadczenia pozwól im na realny i wymierny wpływ na procesy projektowe. To może oznaczać testy, ale powinno skłaniać się bardziej w kierunku facylitacji działań, które pozwolą takim osobom przejąć pałeczkę.
  • WCAG to nie wszystko. Zgodność z zestawem regułek nie doprowadzi do zmiany sytuacji osób żyjących z niepełnosprawnościami.
  • Pracuj z ludźmi, a nie tylko dla ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *