Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Wojtek Zając, X-team/Kaplan

Wojtek Zając jest Lead Front-End Engineer’em. Poprzez X-Team pracuje dla Kaplan, Inc. i skupia się na dostępności w branży EdTech.

W 2006 r. stworzył serwis na temat upośledzeń wzroku i słuchu oraz opublikował pierwszy w Polsce mini kurs języka migowego w Internecie (archiwalna wersja serwisu z kursem). Widząc i czytając reakcje ludzi na ten serwis, postanowił pójść w to dalej. A że myśli globalnie, to wyszło mu naprawdę z przytupem.

Pracował m.in. z Twitterem, Fox Broadcasting Company, Riot Games. Wykonywał audyty dla startupów, korporacji, uczelni wyższych i instytucji rządowych w Wielkiej Brytanii, Australii i USA.

Jest technologicznym nomadem pracującym na zdalniaku.

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Jestem tech leadem i senior front-end developerem. W zespołach, które prowadzę, moje główne obowiązki oprócz rozwoju produktu to dbanie o standardy kodowania, wdrażanie dobrych praktyk oraz edukacja innych programistów w zespole.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Czuję wewnętrzną potrzebę sprawiania, aby treści w internecie były łatwe w dostępie dla każdej osoby, niezależnie od ich poziomu sprawności, ani od urządzenia, z jakiego korzystają. To moja pasja.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Coraz więcej narzędzi dla twórców stron internetowych (frameworków i bibliotek) ma “wbudowane” wsparcie dla dostępności i wewnętrzne zespoły, które o to dbają. Warto wspomnieć np. o pracy zespołów WordPressa i Gatsby. To cieszy!

Oprócz tego, nawet domyślny devtools wbudowany w Chrome pozwala na szybki audyt dostępności. To ekscytujące, że teraz bez wtyczek można sprawdzić kontrast kolorów lub emulować problemy ze wzrokiem.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

  • European Accessibility Forum we Frankfurcie w 2009 – to była moja, pierwsza, dostępnościowa konferencja. Poznałem w kuluarach osoby z W3C WAI i zdałem sobie sprawę, że wszyscy tworzymy społeczność: musimy sami kontrybuować do projektów, dzielić się wiedzą, szkolić innych itp.
  • Poznanie Joe Devona twórcy Global Accessibility Awareness Day (GAAD) podczas wizyty u jednego z moich klientów w Los Angeles. Stworzenie GAAD to dla mnie przykład, jak jedna osoba może spowodować “efekt kuli śnieżnej”

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *