Kategorie
ludzie od dostępności mini wywiad

Mini wywiad: Zuzanna Raszkowska, MFiPR

Zuzanna Raszkowska jest zastępcą dyrektora w Departamencie Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Od 11 lat związana z administracją rządową, zajmuje się współpracą w ramach Unii Europejskiej oraz unijną legislacją. Aktualnie odpowiada za wdrażanie w Polsce European Accessibility Act (EAA).

Niech nie zmylą nikogo te prawne nazwy stanowisk, departamentów i aktów – Zuzanna jest zdecydowaną orędowniczką dostępności z ludzką twarzą i do tego prawdziwą „accessibility badass” 😉 .

Zaczynamy!

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak wygląda Twój zwykły dzień pracy?

Każdy dzień otwieram Unią Europejską 🙂 . Co się zdarzyło podczas obrad instytucji UE dnia poprzedniego, czego mamy się spodziewać po kolejnym dniu, co w tematach neutralności klimatycznej, nowego budżetu unijnego, odbudowy po pandemii, polityki spójności itp. To w ramach unijnej polityki spójności wspierane są projekty rozwijające dostępność.

Moja domena to dyrektywa UE w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (EAA). Kiedyś uczestniczyłam w jej negocjowaniu, teraz wdrażam z zespołem do polskiego porządku prawnego.

Jestem pewna, że EAA będzie narzędziem zmiany. Zwiększy świadomość społeczną, otworzy biznes na nowe perspektywy, wyeliminuje kolejne przeszkody w naszym otoczeniu, umożliwi samodzielność, z której każdy, bez względu na sprawność, chce się cieszyć, realizując swoje codzienne sprawy życiowe.

W EAA główną rolę promotora dostępności przejmą przedsiębiorstwa. Wdrożenie wymogów dostępności będzie dodatkowym wyzwaniem dla firm, ale ma też być dla nich szansą na rozwój, zaprojektowanie i wdrożenie innowacji.

Co dla Ciebie oznacza „dostępność”?

Dostępność to dla mnie ogromnie ważne doświadczenie osobiste i poszerzenie mojej perspektywy patrzenia na świat. To też otwarcie się na drugiego człowieka, dostrzeżenie pozornych drobiazgów, które mogą stanowić barierę nie do przebycia.

To empatia, która nie jest wyłącznie współczuciem, ale motywacją do aktywności. To poznanie wspaniałych ludzi, których temat dostępności przyciąga.

Dostępność to temat fascynujący ze względu na powiązanie wielu różnych sfer – prawnej, gospodarczej, technologicznej, społecznej. Bardzo mnie rozwinął pod względem zawodowym.

Co w temacie dostępności ostatnio zaskoczyło Cię pozytywnie lub po prostu ucieszyło?

Cieszę się na każdy błysk w oku, kiedy opowiadam o dostępności lub gdy znajomi przychodzą do mnie z historiami o dostrzeżonych znakach dostępności.

W skali makro i bardziej historycznie – dużą radością było dla mnie ogłoszenie dostępności jako jednego z priorytetów Rządu pod koniec 2017 roku. Pracowałam już wtedy drugi rok nad dyrektywą o dostępności i ciągle był to temat niszowy, dla pasjonatów.

Wraz z powstaniem programu Dostępność Plus wiele zaczęło się zmieniać, w świadomości, w prawie. To był silny i ważny impuls, który przygotował grunt pod kolejne inicjatywy, w tym legislacyjne.

Najważniejsza książka, serwis czy wydarzenie, które rozwinęły Cię w temacie dostępności to:

  • Sporo się dowiaduję z LinkedIna, zerkam do Forbesa, Medium.
  • Śledzę strony korporacji, które mocno stawiają na dostępność. Czytam też teksty blogerów – szczególnie lubię Sheri Byrne-Haber.
  • Gdy znajdę więcej czasu chętnie słucham podcastu „13 Letters”.

Twoja rada dla tych co dopiero zaczynają tworzyć Internety:

Poznaj zasady, ale nie ograniczaj się do nich tylko wejdź głębiej.

„Spełnienie wymagań” to jedna strona medalu. Druga – to świadomość. To świadomość pozwala zrozumieć, że osoby z niepełnosprawnościami powinny móc korzystać z tych samych praw w dostępie do dóbr i usług, jak wszyscy. Świadomość to też zrozumienie, że dostępność jest ekonomicznie opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *