Profil dostępnościowca

„Profil dostępnościowca” to badanie, które wymyśliłem w 2018 roku. Z czystej ciekawości. Chciałem policzyć szable dostępnościowe w Polsce.

Przez kilka lat zajmowania się projektowaniem dostępności, na konferencjach, nieformalnych spotkaniach, konsultacjach w wielce ważnych instytucjach itp. spotykałem wciąż te same kilkanaście osób. Jednocześnie byłem przekonany, że gdzieś tam głębiej, za szafą, musi być Kingsajz innych dostępnościowców, w którym normalnie żyją i pracują. Chciałem jakoś do nich dotrzeć i dowiedzieć się kim są, gdzie się uczyli, co robią żeby wiedzieć więcej o dostępności, ale też co potrafią robić, a co muszą robić, bo wymaga tego rynek.

Czuj się swobodnie w cytowaniu wyników tego badaniach w wystąpieniach, wpisach czy prezentacjach. Będę wdzięczny jeśli wspomnisz o autorze i źródle.

Edycja 2020

Trzecia edycja badania to po pierwsze duży skok liczby badanych – było ich aż 177. Jak to wpłynęło na specyfikę grupy? Pojawiło się więcej umiejętności miękkich, a „spadł” poziom wiedzy technicznej. Na pewno na wynikach odcisnął swoje piętno COVID, ale też zmiany do jakich doszło w otoczeniu polskiej dostępności.

Zapraszam do lektury – Kto zajmuje się dostępnością cyfrową w Polsce 2020.

Raport możesz też pobrać w formie pliku PDF – Raport „Kto w zajmuje się dostępnością cyfrową w Polsce 2020” (PDF).

Edycja 2019

W tym roku po raz drugi sprawdziłem kto w Polsce zajmuje się dostępnością cyfrową. Miałem plan żeby dotrzeć do jeszcze większej liczby dostępnościowców i wyciągnąć od nich jeszcze więcej informacji. Czy się udało? No coż, więcej osób niż w 2018 roku nie znalazłem, ale wyniki badań przyniosły kilka ciekawych zmian w porównaniu do 2018 roku.

Możesz przekonać się samemu czytając „Kto zajmuje się dostępnością cyfrową w Polsce 2019” (PDF).

Edycja 2018

W kwietniu 2018 r. po raz pierwszy zabawiłem się w śledczego. Czego się dowiedziałem? Między innymi, że w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało specjalistów ds. dostępności. A Ci którzy są skupiają się na audytach, choć potrafią zdecydowanie więcej. Co ciekawe politologów jest wśród nich niemal tyle samo co informatyków.

Zresztą wyszło naprawdę sporo fajnych danych. Po prostu zajrzyj do Raportu „Kto zajmuje się dostępnością cyfrową w Polsce 2018” (PDF).